Mano trumputė ataskaita Vilniaus Kolegijai apie studjas ir kitą patirtį Danijoje, Aalborge. Keletą pastraipų ištryniau, nes kitaip ataskaita būtų beveik vien tik apie alų ir kas su juo susiję. || My very short report on my studies and other experiences in Aalborg, Denmark. Had to delete several paragraphs, otherwise the report would be almost only about beer.

Bendra informacija – žmonės, gyvenimo lygis

Studijavau Danijoje, Aalborge, NOEA koledže (kuris dabar yra University College Nordjylland dalis) du semestrus. Aalborgas yra maždaug Šiaulių dydžio miestas Jutlandijos pusiasalio šiaurėje. Jį į dvi dalis – Aalborg ir Nørresundby – dalina Limfjordas, kertantis visą Jutlandiją ir sujungiantis Šiaurės ir Baltijos jūras (Danai, beje, jas vadina Rytų ir Vakarų jūromis). Danijos valiuta yra Danijos krona (DKK), o kursas su litu labai patogus – 1 Lt yra lygus maždaug 2 DKK.

Kadangi Danija yra toje pačioje geografinėje platumoje kaip ir Lietuva, didelių klimato pokyčių nebuvo – tik Danijoj vyrauja jūrinis klimatas, todėl žiema ten beveik be sniego, užtat šlykčiai lyja arba būna šlapdriba. Bet net ir tokiu oru danai į darbą/ universitetą/ bet kur mina dviračiais. Šiuo klausimu yra dvi nuomonės: vieni sako, kad danai mėgsta sportuot ir tai daro bet kokiai progai pasitaikius, o kiti mano, jog taip yra dėl to, kad važinėt visuomeniniu transportu, o tuo labiau turėt nuosavą automobilį – beprotiškai brangu (apie transporto kainas papasakosiu vėliau).

Daugelis atvykėlių danus apibūdina kaip arogantiškus ir nedraugiškus, bet iš tiesų jie yra labai drovūs ir dėl to vengia bendrauti, ypač su užsieniečiais. Lengviausias būdas susibendrauti su šiais vikingų palikuonimis – prie bokalo alaus, kuomet drovumo sumažėja ir jie ima aktyviau bendraut. Bet su alaus kiekiu ir laisvumu patarčiau būt labai atsargiems – kitą dieną jie gali drovėtis dar labiau, manydami, kad peržengė ribą.

Susišnekėti su žmonėmis viešose vietose lengva, nes netgi vyresnio amžiaus žmonės gan nesunkiai šneka angliškai. Taip pat pirmosiomis viešnagės dienomis stebino paslaugumas – visur klientas pasitinkamas su šypsena ir visuomet nuoširdžiai stengiamasi padėti. Tačiau labiausiai stebino, kad lengvus alkoholinius gėrimus ten leidžiama pirkti jau nuo 16 metų, taip pat ir vartoti alkoholį viešose vietose.

Lyginant su lietuviais, danai uždirba maždaug dešimt kartų daugiau, tačiau kainos parduotuvėse maždaug dvigubai didesnės. Taigi grubiai skaičiuojant, Danijoje gyvenimo lygis penkis kartus aukštesnis nei Lietuvoje.

Koledžas – paskaitos, dėstytojai, studentai

Yra du NOEA koledžio fakultetai. Vienas yra miesto centre, netoli Limfjordo, o aš mokiausi kitame, mažesniame, esančiame beveik už miesto ribų. Pastatas nedidelis, jaukus, pagrindiniame korpuse yra nedidelis baseinėlis – fontanas su jame plaukiojančiais japoniškais karpiais.

Koledžo teritorijoje veikia bevielis internetas. Nors kiekvienoje klasėje yra keletas stacionarių kompiuterių, be nuosavo nešiojamojo kompiuterio vargu ar įmanoma išsiversti. Koledžo intranete talpinamos visos užduotys, konspektai, pranešimai. Nuosavas kompiuteris reikalingas ne tik namų, bet ir klasės darbams.

Mokslai nuo lietuviškųjų skiriasi labai. Paskaitos nėra tokios, prie kurių dauguma įpratę – kad ateitų dėstytojas, viską papasakotų, studentai susikonspektuotų, parašytų kontrolinį, viską pamirštų ir taip toliau. Kai kurie dėstytojai pasirengia skaidres ir išdėsto dalyką (konspektuotis nebūtina, nes dėstytojo konspektai būna intranete), o kai kurie reikalauja perskaityt vadovėlį namie, o klasėje diskutuoti perskaityta tema. Visi dėstytojai labai draugiški, bendravimas su jais neformalus. Tačiau reikia pripažinti, kad buvo keletas paskaitų ir dėstytojų, kurie buvo labai nuobodūs ir jų nauda abejotina.

Dažniausiai atsiskaitymai vyksta projekto forma, kai reikia aprašyti įmonę ir ją išanalizuoti, remtis rimta literatūra. O jos ieškotis ne paskutinę naktį ir net ne tada, kai gauni užduotį, o tada, kai per paskaitas dėstytojas užsimena apie kažką (mano atveju tai Yield Management (Pajamų valdymas), Customer Relations (Klientų aptarnavimas), International Negotiation (Tarptautiniai santykiai) ir t.t.). Kitaip tariant, dėstytojas yra ne žinių šaltinis, o veikiau konsultantas atitinkama tema. Jie netgi visus projektus sąžiningai perskaito ir parašo pastabas, kas padaryta gerai, o kur reikia tobulėt!

Be projektų rašymo, būna daug prezentacijų, kai reikia klasei pristatyti namų darbą, klasės darbą arba apsiginti projektą.

Mokytis yra kiekvieno sąžinės reikalas. Galima per dienas nieko neveikt ir paskutinę naktį parašyt teigiamam įvertinimui (arba neigiamam), galima mokytis visą laiką ir gauti maksimalius įvertinimus. Beje, Erasmus studentai gauna reikiamas knygas iš bibliotekos visam semestrui.

Mūsų buvo trys klasės užsienio studentų ir tiek pat danų klasių. Visos paskaitos vyko atskirai ir su danais susitikdavome nebent bendro naudojimo patalpose arba koledžo organizuojamuose renginiuose. Danų kalbos pamokų pirmąjį semestrą taip pat nebuvo, bet studentų prašymu antrąjį semestrą jau buvo organizuotos ir nemokamos danų kalbos pamokos. Taip pat jos buvo galima mokytis ir Aalborgo kalbų mokykloje už 500 DKK stojamąjį mokestį.

Labai stebino klasiokų pasirengimo studijoms įvairovė. Vieni buvo jau baigę universitetą ar net keletą jų, kiti buvo kątik baigę mokyklą. Anglų kalbos lygio skirtumai kai kuriais atvejais neįtikėtinai dideli, taigi su kai kuriais klasiokais kartais būdavo sunku susišnekėti. Kadangi darbas dažniausiai vykdavo grupėmis, reikėjo labai atsargiai rinktis savo komandos narius – tiek per daug, tiek per mažai išsilavinę kolegos galėjo išbalansuoti grupę.

Jei abejojate savo anglų kalbos sugebėjimais, yra galimybė prašyti parengiamųjų anglų kalbos kursų.

Laisvalaikis

Studentai laisvalaikį dažniausiai leidžia Jomfru Ane Gade – barų ir klubų gatvelėje, arba kokiame nors kitokiame bare. Jomfru Ane Gade daugelyje vietų leidžiama rūkyti ir alaus pasirinkimas menkas (viena, geriausiu atveju – dvi rūšys, ir paties pigiausio). Todėl alaus mėgėjai renkasi airiškus pub‘us – The Irish House, The Wharf, John Bull‘s Pub yra tik keli iš jų. Rekomenduoju aplankyti Studenter Huset ir 1000 Fryd – pirmąjį dėl to, kad jis orientuotas į studentus, o antrąjį – alternatyvios muzikos ir gyvenimo būdo mėgėjams. 1000 Fryd bare kiekvieną antradienį veikia veganiško maisto virtuvė. Jei norėtumėte pavalgyti veganiškai, reiks iš anksto užrašyti savo vardą į sąrašą, o maistas kainuoja 20 DKK (galima valgyt kiek telpa). Maistas paprastai gaminamas 50-čiai žmonių. Net jei nepropaguojate veganiško gyvenimo būdo, verta nors kartą ten apsilankyti, vien dėl nepaprastai jaukios ir draugiškos atmosferos. Savaitgaliais ten beveik visada vyksta koncertai. Kai kurie jų yra nemokami, o už įėjimą į kitus teks sumokėti 40 DKK. Gyvos muzikos koncertai dažnai vyksta ir airiškuose pub‘uose bei Jomfru Ane Gade esančiuose  baruose ir klubuose.

NOEA irgi kartais suorganizuoja veiklos savo studentams. Lankomos Danijos įmonės, žaidžiamas futbolas, organizuojamos įvairios rungtys, supažindinama su tradicijomis. Buvo organizuota kelionė į Skagen, šiauriausią Danijos miestelį – deja, susirinko labai mažai žmonių, nes tik aš ir mano draugė sutikome mokėti už kelionę iš savo kišenės (o tai kainavo berods 125 DKK) – kiti laimėjo bilietus dalyvaudami futbolo turnyre. Yra ir lietuviškosios „cementovkės“ atitikmuo – „Cottage Trip“. Išsinuomuojamos kelios trobelės ir ten tris dienas visi… geria alų. Taipogi penktadieniais fakultete, esančiame Sofiendalsvej gatvėj, veikia alaus baras.

Jei studijuoti atvykstate pavasario semestrui, turėsite progą pamatyti didžiausią Šiaurės šalių karnavalą, gal jame ir sudalyvauti – Aalborg Karneval. Antrąją karnavalo dieną ryte vyksta eisena, prie kurios gali prisijungti visi norintys – reikia tik būti su kokiu nors kostiumu.

Galite užsiprenumeruoti “What’s Aalborg?” naujienlaiškį ir kiekvieną savaitę gauti pasiūlymus apie įvairius renginius. Jų tinklalapyje gausu informacijos apie visokiausias studentams draugiškas vietas ir veiklas. (Visos pravarčios nuorodos yra sudėtos šio įrašo pabaigoje)

Transportas

Aš į Daniją skridau lėktuvu, tačiau yra ir galimybė važiuoti mikroautobusiuku už šiek tiek daugiau nei šimtą eurų. Tai ypač paranku tiems, kurie bagažo ketina vežtis daugiau, nei 20 kg (toks dažniausiai yra leidžiamas pagrindinio bagažo kiekis į lėktuvą).

Pačiame Aalborge daugiausiai naudojausi autobusų paslaugomis. Jei ketinate autobusais važinėt kasdien, geriausia yra pirkt mėnesinį bilietą, kainuojantį 330 DKK. Aalborgas yra suskirstytas į zonas, ir šis bilietas galioja dvejoms zonoms. Taigi į jūsų „nuolatinį“ bus įrašyta, kuriose zonose be apribojimų galite su juo važinėti. Dažniausiai tai bus 1 zona ir ta, kurioje yra jūsų gyvenamoji vieta (jei ji yra už 1 zonos ribų). Turėkite omeny, kad didžiausias prekybos centras yra 5-oje zonoje – taigi jei ketinate ten dažnai lankytis, pravartu „nuolatinį“ turėti pirmai ir penktai zonoms. Jei norėsite nuvažiuoti į zoną, kuri nėra pažymėta jūsų mėnesiniame biliete, teks sumokėti 8 DKK.

Taip pat galima įsigyti dešimties pravažiavimų bilietą, kainuojantį 116 DKK. Kartą jį pažymėjus, jis galioja vieną valandą dvejose zonose.

Mėnesinį ir dešimties pravažiavimų bilietus galima nusipirkti autobusų stoty. Autobusų vairuotojai parduoda vienkartinius bilietus (kurie irgi galioja vieną valandą dvejose zonose), kainuojančius 16 DKK. Beje, į autobusus reikia lipti per priekines duris, parodyti vairuotojui savo bilietą arba jį nusipirkti, o išlipti – per vidurines ir galines duris. Ir nepamirškite prieš savo stotelę paspaust „stop“ mygtuko – kitaip, jei niekas be jūsų neketina išlipt, autobusas gali ir nesustoti.

Ir pabaigai apie autobusus – nedidelis pastebėjimas, ypač tinkantis merginoms. Gan daug autobusų vairuotojų yra juodaodžiai arba arabai – jei įlipdamos į autobusą jiems šypsosotės ir pasisveikinsit, jie gali ir nepastebėti, kad jūsų bilietas skirtas ne tai zonai, pasibaigęs, ar dar kaip nors praradęs galiojimą. Baltaodžius apakinti savo šypsenom yra daug sunkiau.

Kaip jau minėta, daugelis danų susisiekimui naudojasi dviračiais. Pigų dviratį galima įsigyt policijos rengiamame aukcione, kuris paprastai vyksta Rugsėjo pradžioje. Be to, Aalborgas įdiegė miesto dviračių sistemą – šiuos mėlynus dviračius galima gauti už 20 DKK jų parkavimo vietose, bet dažniausiai jie visi jau būna paimti.

Jei nuspręstumėt susisiekimui naudotis dviračiu, nepamirškite, kad tamsiu paros metu jis privalo turėti priekinę ir galinę šviesas. Jas galima įsigyti turbūt bet kurioje parduotuvėje. Jei policija jus naktį pagautų važiuojantį be šviesų, tektų sumokėt 500 DKK baudą. Be to, visuomet prirakinkite savo dviratį, nes juos kartais vagia. Vienas lietuvis, irgi studijavęs pagal Erasmus programą, per 4 mėnesius pakeitė 5 dviračius.

Jei norėtumėte pasivažinėti po šalį traukiniu – jau galite pradėti taupyti. Pavyzdžui, kelionė iš Aalborgo į Kopenhagą kainuoja beveik 400 DKK (beveik tiek pat, kiek skristi lėktuvu). Šiam tikslui daug labiau tinka specialūs autobusai, pavyzdžiui, Linie888, tam tikrom dienom galintis nuvežt į Kopenhagą už 180 DKK. Informacinius bukletus apie pigesnes keliones autobusais galima rasti Aalborgo autobusų stoty.

Jei norisi aplankyti Švediją arba Norvegiją, galima į ten nuplaukti keltu.

Gyvenamoji vieta

Aš gyvenau AAB koledžo bendrabutyje. Jei jus apgyvendintų šiame koledže, patarčiau neužsibūti ilgiau nei du mėnesius. Nuomos kaina – 4000 DKK, su maitinimu tris kartus per dieną ir sporto sale rūsy. Nediduku kambariu reikia dalintis su kambarioku/-e, o vonios kambarys – bendras su kaimynais. Tai pat šiame bendrabutyje yra pulo, stalo teniso ir stalo futbolo stalai, keletas TV kampų (TV corner) ir galimybė naudotis skalbimo ir džiovinimo mašinomis ganėtinai pigiai (10 DKK vienam skalbimui). Nors maistas ir skanus, po poros mėnesių atsibosta, o patiems gamintis neleidžia dėl pernelyg jautrios gaisro signalizacijos. Be to, man jau išsikrausčius gyventi kitur, nustojo duoti maistą savaitgaliais ir priešpiečiams (nuomos kaina liko ta pati). Užvis blogiausia tai, kad tai nėra saugi vieta – iš keleto žmonių buvo pavogti kompiuteriai. Turto draudimas gyvenant čia yra labai rekomenduojamas. Na, ir dar vienas minusas – šiame bendrabutyje alkoholis yra draudžiamas dėl to, kad dauguma gyventojų yra nepilnamečiai. Draudžiama linksmintis net ir savo kambary – jei vėlai vakare prižiūrėtojas išgirstų įtartinus garsus, sklindančius iš kambario, jis gali įeiti į vidų ir patikrinti, kas vyksta. Pasekmės nežinomos – bet vieną kartą užkluptiems lietuviams neatsitiko nieko.

Kituose bandrabučiuose daug laisviau. Nuomos kaina perpus mažesnė, kambariuose gyvena po vieną ir vonios kambarį dalinasi dviese. Maistą reikia gamintis patiems, dažniausiai ir patiems susipirkti visus indus bei įrankius. Studentams ten palikta visiška laisvė, todėl beveik kiekvieną savaitgalį vyksta vakarėliai. Jei estate linkę vakarus leisti prie knygų, nemokate arba nemėgstate gamintis maisto, galbūt tai nėra pats geriausias pasirinkimas.

Biurokratiniai reikalai

Dokumentus susitvarkyti labai paprasta. Visa informacija yra NOEA tiklalapyje. Jei vis dėlto iškiltų klausimų ar problemų, galite parašyti užsienio studentus kuruojantiems darbuotojams.

Kartu su studijų patvirtinimo laišku gausite ir šūsnį informacijos apie miestą, koledžą ir studijas.

Jokio specialaus draudimo nesidariau, tik Europos draudimo kortelę.

Naudingos nuorodos ir patarimai

Mėnesiui turėkite bent 4000 DKK, o jei gyvensite AAB koledže – dar daugiau. Maistas ir pramogos Danijoje kainuoja gan daug.

Atsivežkite iš Lietuvos vaistų nuo peršalimo. Kartais Danijos oras nebūna labai draugiškas atvykėliams, ypač iš Pietų šalių.

Interneto kabelį taip pat patartina atsivežti iš Lietuvos, nes Danijoj jis labai brangus.

Danijoje prireiks pasinių nuotraukų, geriau jų pasidaryti Lietuvoje – vėlgi dėl kainų skirtumo.

Iš Lietuvos, jei nebijote, vežkitės kuo daugiau kronų grynais pinigais, nes Danijoje užsienietiškas korteles priima labai mažai kur. Pinigus galima išsigryninti bankomatuose, Lietuvos bankai paprastai ima 2% mokestį (min. 10 Lt).

Užsiregistruokite www.facebook.com, jei to dar nepadarėte. Tai bus vienas pagrindinių būdų susisiekti su klasiokais, sužinoti apie organizuojamus renginius. Taip pat ten galite susirasti vyresnių kursų studentų, kurie galės jums padėti susiorientuoti Aalborge pirmosiomis dienomis.

Daug turistinės informacijos galima rasti www.visitaalborg.com arba nueiti tiesiai į turizmo informacijos biurą miesto centre, priešais McDonald‘s.

Aalborgas lietuvių akimis. http://www.kligys.com/alp/

Daniškasis „Alio Reklamos“ atitikmuo – Den Blå Avis. Čia galite rasti nuomos skelbimų, parduodamų dviračių. www.dba.dk

Jei prireiktų savarankiškai ieškotis vietos bendrabučiuose: www.ungdomsboliger.dk

1000Fryd renginiai: www.1000fryd.dk

Renginiai Studenter Huset: www.studenterhuset.dk

Platform4. Renginiai, menas, muzika, kas tik nori – vasarą prie Limfjord. http://www.platform4.dk/about

What’s Aalborg? Tinklalapis ir puslapis Facebook’e. (panašu, kad nebeatnaujinamas)

Būkit malonūs ir šypsokitės visiems – tai prisidės prie Lietuvos įvaizdžio gerinimo 🙂

Nuotraukos

Baseinėlis – fontanėlis koledže

Nepamirškite pašerti karpių

Nepamirškite pašerti karpių

Grenen iškyšulys, kur susitinka Baltijos ir Šiaurės jūros

Šiauriausia Danijos vieta

Šiauriausia Danijos vieta

Aalborgo senamiesčio vaizdai

Kažikažkoksaitais skersgatvis. Gražus skersgatvis.

Kažikažkoksaitais skersgatvis. Gražus skersgatvis.

Šermukšnis veržiasi į laisvę

Šermukšnis veržiasi į laisvę

Folkekøkken - Veganiško maisto virtuvė

Folkekøkken - Veganiško maisto virtuvė

Jei perskaitėte viską – aš jumis žaviuosi 😀

Advertisements